FBI to zkusila znovu. iPhony støelce z floridské základny Apple neodemkl

Spread the love

Americký Federální úøad pro vyšetøování (FBI) se obrátil na Apple se žádostí o souèinnost pøi vyšetøování prosincové støelby na námoøní základnì ve floridské Pensacole. Podle vyšetøovatelù ovšem spoleènost neposkytla dostateènou pomoc. Apple se proti tomuto tvrzení ohradil.

FBI požádala Apple o odblokování dvou iPhonù, o nichž se domnívá, že patøily jedenadvacetiletému pøíslušníkovi saúdskoarabského letectva Muhammadu Šamránímu. Ten loni zaèátkem prosince na americké námoøní základnì Pensacola na Floridì, kde procházel výcvikem, zastøelil tøi lidi a dalších osm vèetnì dvou zástupcù šerifa zranil. Technologická spoleènost nicménì podle tvrzení amerického ministra spravedlnosti Williama Barra neposkytla vyšetøovatelùm dostateènou pomoc. Applu doslova vyèetl, že telefony vyšetøovatelùm nepomohl zpøístupnit.

„Tento pøípad je perfektní ukázkou toho, proè je nezbytnì nutné, aby veøejnost mìla pøístup k digitálním dùkazùm,“ prohlásil Barr a dodal, že firma Apple federálním agentùm neposkytla žádnou „podstatnou pomoc“. „Je pro nás velice dùležité dozvìdìt se, s kým a o èem støelec komunikoval, než zemøel,“ dodal Barr.

Apple se ovšem proti tomuto naøèení ohradil. Podle agentury Reuters tvrdí, že s úøady spolupracoval od zaèátku vyšetøování. Spoleènost v prohlášení uvedla, že vyšetøovatelùm odpovìdìla na všechny dotazy a pøedala veškeré informace, k nimž mìla pøístup. Konkrétnì zmínila soubory na útoèníkovì datovém úložišti iCloud a údaje o jeho transakcích. Apple kromì toho dodal, že poprvé byl ze strany FBI kontaktován 6. ledna, o druhém telefonu se dozvìdìl až dva dny poté.

Zda jeho zamìstnanci pomohou americkým úøadùm starší iPhony 5 a 7 pøímo odemknout, ovšem neuvedl. V této souvislosti sdìlil, že „Amerièané si nemusí vybírat mezi slabším kódováním a vyøešením vyšetøování“, protože existuje øada zpùsobù, jimiž se mohou vlády dostat do pøístrojù, které firma vyrábí.

Spor mezi americkými úøady a technologickými firmami ohlednì kódování elektronických zaøízení trvá už nìkolik let. Podle listu The New York Times je pondìlní Barrovo veøejné obvinìní Applu možné chápat jako další pokus bezpeènostních složek získat u veøejnosti i mezi zákonodárci podporu pro pøijetí zákona, jenž by úøadùm garantoval právo pøístupu do telefonù, tabletù a poèítaèù.

Prolomení zabezpeèení by porušilo lidská práva, tvrdí Apple

Apple nepomáhá americkým úøadùm s pøístupem do svých pøístrojù už od roku 2014. Firma se totiž domnívá, že narušení soukromí uživatelù je porušením jejich lidských práv. Tvrdí také, že pokud by do svých zaøízení nainstalovala takzvaná zadní vrátka, mohli by jich zneužít i hackeøi pracující pro jiné vlády èi nekalé soukromé spoleènosti.

K podobná roztržce mezi americkými úøady a firmou Apple došlo v roce 2015 po teroristickém útoku v kalifornském San Bernardinu, pøi nìmž zemøelo 14 lidí. Apple tehdy odmítl i pøes soudní pøíkaz odemknout útoèníkùv telefon (více viz Odblokujte iPhone støelce z Kalifornie, naøídil soud Applu. Ten odmítl ). Spor skonèil tím, že se vládì podaøilo najmout jinou firmu, která zabezpeèení zaøízení prolomila (více viz FBI prolomila teroristùv iPhone i bez pomoci Applu, vyplývá ze spisu ). Napìtí mezi obìma stranami sporu nicménì pøetrvalo a Apple od té doby nadále pracuje na zlepšování svých kódovacích algoritmù.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *