FTTH v Evropě podruhé

Spread the love

Společnost IDATE, na základě požadavku FTTH Council Europe, před nedávnem zveřejnila přehled prvních vlaštovek v podobě FTTH v Evropě. Během průzkumu IDATE identifikovala 167 míst, kde se rozjely iniciativy FTTx podporované spíše veřejným než soukromým sektorem.

Veřejné programy vedou nad soukromými

Ve většině případů se jedná o programy městských úřadů nebo rozvodných společností (70%) a stavebních společností (13%). Mnohem méně jdou do FTTx provozovatelé, ať dominantní (7,8%), tak alternativní/ISP (8,7%). Statistika je zde trochu nepřesná, neboť největší programy FTTx jako italský FastWeb (zahrnující 13 měst) a švédský B2 (zahrnující 53 měst) se počítají každá jako jeden program, jedno místo nasazení.

Dominantní telekomunikační provozovatelé ani alternativní provozovatelé se do optiky zatím nepouštějí, protože všechny finance jdou do rozvoje DSL, kterou chápou jako ideální technologii pro málo osídlené oblasti. Obecně není v tomto evropském sektoru dost finančních prostředků pro nasazování FTTH.

Co země, to jiný princip

V Itálii má prim soukromá iniciativa v podobě FastWeb . kromě toho se do FTTx pouštějí také rozvodné společnosti (elektrické a plynárenské). Holandsko zase staví na své tradiční kabelové infrastruktuře, která je ideální pro rozvoj FTTx.

Technologie

Předpovědi

Do roku 2008 má být v Evropě přes 3,5 miliónů FTTx přípojek (viz obrázek porovnávající předpokládaný podíl FTTx na trhu širokopásmových přípojek v jednotlivých regionech světa). Skutečný rozvoj ale velice ovlivňují velice rozdílné přístupy národních regulátorů, ale také rychlost nasazování modernějších variant xDSL (zejména ADSL2+) či nabídka plné kombinace služeb kabelových provozovatelů. Zatímco optika do domu bude do roku 2008 podle předpokladů IDATE v Evropě realitou pro 5% zákazníků širokopásmových přípojek, v USA si ve stejné době FTTx užije celých 15% zákazníků.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *