Kompaktní kousek, který se nepodbízí. Test Sony Xperia 10 II

Spread the love

Podobnì jako loni má i letos Sony vedle špièkového modelu také zástupce støední tøídy. Tentokrát však v nabídce zùstal jen kompaktnìjší model, což je dnes trochu vzácnost. Kromì menších rozmìrù Xperia 10 II v konkurenci nièím extrémnì nevyboèuje a navíc není úplnì levná.

Smartphony Sony s jednociferným oznaèením patøí do nejvyšší tøídy, pøístroje s dvouciferným do tøídy støední. Loni tuto logiku odstartovaly modely Xperia 1 a Xperia 10 a 10 Plus. Letos jsou tu nástupci oznaèení øímskou dvojkou v názvu – ale jen pro první dva zmínìné kusy. Plusko ve støední tøídì letos Sony nemá, vsadilo jen na model Xperia 10 II. Ten je evolucí loòského typu a japonská znaèka se jím zákazníkùm rozhodnì nepodbízí: s cenou 10 000 korun je pøesnì mezi loòskými pøedchùdci (Xperia 10 stála devìt tisíc, 10 Plus jedenáct tisíc).

Oproti loòskému kompaktnímu modelu trochu posílil procesor (ale není to drama), je tu více pamìti a více èoèek foáku, základní filosofie modelu nicménì zùstává zachována. Jde o štíhlý smartphone s minimalistickým designem, který cílí pøedevším na zákazníky, jimž jsou dnešní èím dál vìtší úhlopøíèky displejù cizí. Se šesti palci totiž patøí Xperia 10 II k výjimkám na trhu.

Sony tedy mùže høešit na to, že prakticky nemá konkurenci. To však neznamená, že byste se mìli po tomto modelu bezhlavì vrhnout: i když to není špatný smartphone, z hlediska pomìru výkon/cena se urèitì na trhu najdou lákavìjší, by možná ne tak kompaktní kousky.

Jak moc je malý?

Inu, je i není. Skuteènì malé smartphony jsou dávno minulostí, ale Xperia 10 II je s úhlopøíèkou šest palcù ve støední tøídì výjimkou: malé displeje ještì zùstávají u nìkterých levnìjších telefonù, ale v této tøídì už je normou 6,5 palce. Sony navíc už nìjakou dobu sází na displeje s pomìrem stran 21:9, což platí i pro Xperii 10 II. Telefon je tedy neèekanì štíhlý, rozmìry 157 x 69 x 8,2 mm se jen tak nevidí.

Mimochodem, loòská Xperia 10 byla ještì štíhlejší, v pùdoryse mìøila 156 x 68 mm – proè je novinka mírnì vìtší, i když zùstal displej stejný, to není na první pohled jasné. V ruce nicménì u Xperie 10 II cítíme, že boèní rám telefonu (ten nadále zùstal z tvrzeného plastu) je zaoblenìjší a telefon se tak i pøes celkovì hranatìjší tvary dobøe drží. Na vinì mùže být i zmìna konstrukce. Loòská Xperia 10 mìla tìlo z jednoho kusu plastu, u letošního modelu je rám a záda ze skla Gorilla Glass – novinka tak pùsobí luxusnìji, ale zároveò je náchylnìjší na poškození a také se trochu upatlává. Ale není to tak „strašné“ jako u nìkterých jiných modelù.

Plusy a mínusy

Proè koupit?

  • kompaktní rozmìry
  • dobrý displej
  • solidní fotoaparát
  • dostatek pamìti

Proè nekoupit?

  • vyšší cena
  • menší výkon hardwaru

Kdy? V prodeji

Za kolik? 9 990 Kè

Proè koupit?

Proè nekoupit?

Kdy? V prodeji

Za kolik? 9 990 Kè

Zpracování a design tedy chválíme, totéž platí pro rozmìry, i když tu rozhodnì nešlo o žádnou snahu minimalizovat rámeèky. Ale konkurence v dané tøídì, ta, která témìø neexistuje, se o to vlastnì také nesnaží, takže v zásadì není co øešit.

Jaká je výbava?

Slušná, ale ne záøná. Xperii 10 II nechybí nic podstatného, na druhou stranu tøeba na smartphone za 10 000 korun bychom èekali alespoò trochu lepší procesor a RAM. Ne že by sestava Snapdragon 665 a 4 GB RAM byla nedostateèná, ale u konkurence dostanete èasto za menší peníze i více (nìkde i podporu 5G). Tady opìt Sony høeší na to, že mezi kompaktními smartphony tolik konkurence není a mùže chtít víc penìz za slabší hardware.

Telefon má Android 10 jen s drobnými úpravami prostøedí od Sony a vše funguje bez problémù, ale na hraní nároèných her to jednoduše nebude. Èím telefon ovšem mùže uživatele nalákat, je odolnost vùèi vodì a prachu – IP68 dokáže zachránit mobil pøed utopením, takže Xperia 10 II nemusí být tak špatná investice. Další výbava je vcelku obvyklá: uživatelská pamì má kapacitu 128 GB, telefon je dvousimkový, do druhého slotu se dá dát microSD karta. Nechybí sluchátkový jack a i když je šestipalcový displej (rozlišení 1 080 x 2 520 pixelù) typu AMOLED, tak èteèka otiskù prstù je na boku v rámu. Nám to vùbec nevadí, naopak, považujeme to za praktické øešení a èteèka funguje spolehlivì.

Zvláštností z hlediska hardwaru je notifikaèní dioda, kterou dnes vìtšina smartphonù nemá. Ta nahrazuje funkci Always-on, která tu chybí, i když by ji mìl displej zvládat. Zároveò tu není cesta, jak snadno tøeba poklepáním telefon probudit a zkontrolovat notifikace – notifikaèní dioda tak musí staèit. Displej jako takový je nicménì výborný a patøí k nadprùmìru. Potìší i to, že nemá žádné rušivé výøezy, prùstøely èi zahnutí.

Jak telefon fotí?

Xperia 10 II dostala oproti pøedchùdkyni jednu èoèku foáku navíc. Jsou tu tedy tøi, hlavní fotoaparát s rozlišením 12 megapixelù a svìtelností f/2,0 je doplnìn širokoúhlým fotoaparátem a dvojnásobným zoomem v obou pøípadech s osmimegapixelovým èipem. Fotoaparáty jsou vcelku zdaøilé, mají samozøejmì své limity a na špièku rozhodnì nemají. Na druhou stranu podávají vyrovnané výkony a chválíme, že Sony tu nemá èoèky a snímaèe jen do poètu: všechny tøi „kusy“ jsou dobøe využitelné a dìlají to, co slibují.

Na rozdíl od špièkového modelu Xperia 1 II tu není hardwarové tlaèítko spouštì ani profesionální fotografická aplikace Photo Pro, na druhou stranu Xperii 10 II nechybí noèní režim. Ten funguje na danou tøídu docela dobøe, by celkovì to zázrak není a noèní fotografie patøí ke slabším stránkám pøístroje. Ale v dané kategorii si vede docela dobøe.

Staèilo málo, tøeba profesionální aplikace, a foák mohl být tím, èím Xperia 10 II výraznì vykroèí z øady. Takto platí, že nemá zásadní slabinu, na druhou stranu konkurence ve støední tøídì umí fotit také solidnì. Totéž mùžeme øíct tøeba i pro natáèení videa, je tu 4K rozlišení (30 snímkù za sekundu) nebo Full HD v až 60 snímcích za sekundu. Selfie kamera je také osmimegapixelová a opìt podává dobré výkony.

Co výdrž baterie?

Xperia 10 II disponuje baterií s kapacitou 3 600 mAh, což ve spojení s lehce podprùmìrným hardwarem pøináší spíše prùmìrnou výdrž baterie. Žádný prùšvih, žádný zázrak, nabíjení jednou za den bude standard, pøi troše snahy lze nabíjet i obden. Dobíjení má maximální výkon 18 W, což je na støední tøídu dobrá hodnota, chybìjící bezdrátové dobíjení lze také prominout.

Mám si ji poøídit?

Pokud toužíte po kompaktním smartphonu støední tøídy, tedy telefonu se solidní výbavou, malými rozmìry, ale za stále pøijatelné peníze, moc možností nemáte. Xperia 10 II s cenou 9 990 korun je v takovém pøípadì zajímavou volbou. Brzy by se na trhu mìl objevit Google Pixel 4a, který na tom bude s cenou možná trochu lépe (otázkou je, jakou cenu èeští prodejci nasadí) a který je ještì menší, má však také menší displej (5,8 palce) a jen jeden foák, by se známými softwarovými kouzly Googlu.

Ke kompaktním kouskùm støední tøídy se øadí i Samsung Galaxy A41, který má ménì pamìti a trochu slabší hardware, stojí ovšem 8 000 korun. Další možnou volbou kompaktního a dobøe vybaveného stroje je iPhone SE (2020), ten už však vyjde na 12 990 korun a jeho 4,7palcový displej je opravdu malý.

Pokud ovšem na velikosti telefonu tolik nezáleží, máte daleko širší možnosti volby. Realme X50 5G za 9 699 korun nabídne vìtší displej, silnìjší procesor, podporu 5G sítí, rychlejší nabíjení a øadu dalších vìcí navíc. Podobnì je na tom OnePlus Nord s cenou 11 000 korun. I povedené Xiaomi Mi Note 10 Lite nabídne za 10 000 více výbavy než sony.

Všichni tito soupeøi nicménì u foákù používají èoèky do poètu a sony je na tom v praxi s využitelností foáku trochu lépe, i když tøeba hlavní snímaè konkurentù produkuje trochu lepší fotky. Støední tøída je obecnì našlapaná smartphony a vybírat lze z velkého množství kusù.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *