Miliardový podvod. Ze souèástek urèených k likvidaci vyrábìli iPhony

Spread the love

Namísto užívání si pøedvánoèního klidu øeší v Applu tìžko uvìøitelnou kauzu smluvního tchajwanského výrobce. Zamìstnanci èínské továrny Foxconnu totiž ve velkém využívali vadné souèástky urèené k likvidaci, s posvìcením vedoucích pracovníkù z nich pak sestavovali iPhony nad rámec smluvené produkce. A to ve velkém.

Tchajwanský server Taiwan News sice nezmiòuje poèet takto podvodnì zkompletovaných iPhonù, nicménì za vše mluví èástka, na kterou si mìli zamìstnanci továrny v èínském Èeng-èou zapojení do tohoto nelegálního poèínání pøijít. iPhony sestavené ze souèástek, které neodpovídaly potøebné kvalitì a mìly být tedy podle pøedpisu zlikvidovány, mìly míøit k blíže neurèenému tchajwanskému obchodníkovi. Skupinka zamìstnancù si takto „pøilepšila“ o zhruba 43 milionù dolarù, tedy v pøepoètu o více než 983 milionù korun.

Do celé sítì mìli být pøitom zapojeni i výše postavení zamìstnanci. Minimálnì tedy ti, kteøí mìli dohlížet na pøedepsanou likvidaci vyøazených souèástek. Nejde navíc pouze o chvilkovou záležitost, podvodného poèínání se totiž zamìstnanci továrny mìli dopouštìt poslední tøi roky. Kdo vše se do nìj zapojil a jak to celé fungovalo, je nyní pøedmìtem interního vyšetøování.

O jeho zahájení informoval Foxconn v oficiálním vyjádøení. V nìm uvedl, že podnikl kroky, které mají vést k vyøešení tohoto problému. Více kauzu odmítl komentovat. Vyšetøováním je povìøen tým Apple Business Assurance & Audit. Podle serveru BGR mìla být totiž celá záležitost odhalena právì Applem poté, co se blíže neurèený oznamovatel obrátil pravdìpodobnì pøímo na generálního øeditele spoleènosti Tima Cooka.

Pøíliš jasno do aktuální kauzy v èínské továrnì nevnesl ani tchajwanský miliardáø Terry Gou, za jehož šéfování k využívání vadných souèástek již docházelo. Z postu pøedsedy Foxconnu totiž odstoupil až zaèátkem letošního roku. Podotkl pouze, že ve spoleènosti, která zamìstnává více než milion lidí, to není pøekvapivé. Naznaèil tím, že v takovém poètu zamìstnancù nelze pøedpokládat, že všichni budou vùèi firmì stejnì loajální. Podle nìkterých médií ovšem souèasnou situaci zlehèuje.

Není to totiž poprvé, co ve Foxconnu øeší obdobný problém. Mezi roky 2013 a 2014 jeden z tehdejších manažerù továrny v èínském Šen-èenu nakradl neuvìøitelných 5 700 kusù iPhonù 5 a 5s. Zamìstnanci testovacího oddìlení pomáhalo osm jeho spolupracovníkù, jejichž úkolem bylo pronášet èást testovaných telefonù ven z továrny. Prodejem nelegálnì získaných telefonù, kdy šlo o vzorky vìtšinou urèené ke znièení, si pøišli v pøepoètu na témìø 40 milionù korun (více viz Nejvìtší iPhonová krádež: manažer Foxconnu ukradl mobily za 40 milionù ).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *