To není pro Huawei dobrá zpráva. Britové firmu nechtìjí v sítích 5G

Spread the love

Pøestože na zaèátku roku byla reakce britské vlády na úèast spoleènosti Huawei pøi budování infrastruktury sítí 5G spíš pozitivní, teï se oèekává úplný opak. Huawei by tak nemohl dodávat infrastrukturu pro britské operátory.

Britský premiér Boris Johnson se chystá èínské firmì Huawei Technologies zakázat úèast na výstavbì sítí páté generace (5G) v Británii. Bez uvedení zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters. Rozhodnutí by mohlo padnout v úterý a pokud vláda firmu skuteènì vylouèí, zcela jistì tím ještì více rozhnìvá Peking. Potìší naopak amerického prezidenta Donalda Trumpa, který na Johnsona v této vìci hodnì tlaèil. Výhrady mìl i šéf NATO .

Johnson pùvodnì navzdory požadavkùm amerického prezidenta rozhodl, že se Huawei na výstavbì sítí 5G mùže v omezené míøe podílet .

Britská Národní bezpeènostní rada (NSC) se má v úterý zabývat budoucností firmy Huawei v Británii. Oèekává se, že po jednání oznámí své rozhodnutí parlamentu.

Dùvodem zmìny britské politiky mùže být dopad amerických sankcí na èipovou technologii. Londýn tvrdí, že krok ovlivní schopnost firmy Huawei zùstat do budoucna spolehlivým dodavatelem.

Francie stopku Huaweii nedala. Ale bude od spolupráce s ním odrazovat

Zatím ale není jasné, jak daleko Johnson zajde. Operátoøi už roli Huaweie v sítích 5G zaèali omezovat, do roku 2023 má být podíl èínské firmy na tìchto sítích nejvýše 35 procent. Nyní se jedná o tom, že by v dalších dvou až ètyøech letech klesla role Huaweie až na nulu. Nìkteré telekomunikaèní spoleènosti varovaly, že pøíliš rychlý postup mùže zpozdit dùležitou technologii a narušit služby.

Johnson v èervnu na dotazy k této záležitosti uvedl, že bude chránit dùležitou infrastrukturu pøed „nepøátelskými státními dodavateli“. Ministr spravedlnosti Robert Buckland dnes øekl, že prioritou pøi rozhodování bude národní bezpeènost.

Huawei uvádí podporu mnoha evropských zemí

Huawei je nejvìtším svìtovým dodavatelem telekomunikaèního zaøízení. Spojené státy však tvrdí, že firma je agentem èínské komunistické vlády a že jí nelze vìøit. Huawei popírá, že by mohla provádìt špionហpro Èínu, a naopak tvrdí, že Spojené státy chtìjí svými kroky zastavit silný rùst firmy a její expanzi na zahranièní trhy, protože žádná americká spoleènost není schopna nabídnout stejnou škálu technologií za konkurenceschopnou cenu.

Rozhodnutí zakázat firmu Huawei by postavilo Británii zpìt na stranu jejího nejbližšího spojence, tedy Spojených státù. Znamenalo by rovnìž konec toho, co bývalý premiér David Cameron nazval zlatou érou spojenectví s Èínou. Èínský velvyslanec v Británii zaèátkem tohoto mìsíce uvedl, že obrat v rozhodnutí o spoleènosti Huawei by poškodil obraz Británie, která pak bude muset nést následky, pokud by chtìla s Èínou zacházet jako s nepøátelskou zemí.

Pøed používáním softwaru i hardwaru firmy Huawei varoval pøedloni i èeský Národní úøad pro kybernetickou a informaèní bezpeènost (NÚKIB). Premiér Andrej Babiš pak úøadu vyèetl, že varování vládu pøekvapilo, nebylo opøené o dùkazy a úøad ho s nikým nekonzultoval. Šéf NÚKIBu Dušan Navrátil byl do roka z èela úøadu odvolán.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *