Aukce kmitoètù pro 5G sítì pøela do draební èásti. Frekvence v pásmech 700 MHz a 3,4 a 3,6 GHz se souhrnnou vyvolávací cenou 5,4 miliardy korun draí sedm zájemcù. Aktivní fáze má podle Èeského telekomunikaèního úøadu skonèit nejpozdìji do Vánoc, k pøídìlùm kvùli legislativním lhùtám dojde patrnì a v novém roce.

ÈTÚ draí kmitoèty v pásmu 700 MHz uvolnìné pøechodem TV vysílání na DVB-T2 a také frekvence 3,4 a 3,6 GHz. Souhrnná vyvolávací cena je asi o 900 milionù nií, ne byl pùvodní zámìr úøadu v minulém roce. Dùvodem jsou výsledky podobných soutìí jinde ve svìtì i zlevnìní jednoho z frekvenèních blokù, na který je navázána povinnost poskytovat tzv. národní roaming. Podmínky aukce úøad tøikrát pøepracovával (více viz ance na ètvrtého operátora je zpìt. Úøad má nové podmínky aukce 5G ).
Minimální vyvolávací cena za jeden frekvenèní blok se pohybuje od 110 milionù Kè v pásmu 3,4 a 3,6 GHz po 1,4 miliardy korun za frekvence v pásmu 700 MHz vyhrazené pro nového operátora. Minimální pøíhoz vyplývá z aukèních podmínek, pøièem záleí na druhu a umístìní bloku, dodala mluvèí ÈTÚ Barbora Havelková.
Aukci napadli tøi tuzemtí operátoøi alobami a stíností k Evropské komisi (více viz Aukce 5G mùe být jetì oøíek. O2 si stìuje u Evropské komise ). Vadí jim zejména podmínky národního roamingu a malá íøe spektra v pásmu 3,4 a 3,6 GHz. Aukce podle nich obsahuje nepovolenou veøejnou podporu. Podle pøedsedkynì ÈTÚ Hany Továrkové ádnou podporu neobsahuje.
Aukce, do ní bylo pøiputìno vech sedm uchazeèù, jejich jména ÈTÚ tají (více viz Aukce 5G se zúèastní vichni pøihláení zájemci. Úøad jména stále tají ), by mìla pøivést na trh jednoho èi více nových operátorù, kteøí by zvýili konkurenci na trhu. Nicménì horký kandidát na ètvrtého tuzemského operátora, tedy energetická skupina ÈEZ, se aukce neúèastní (více viz Ètvrtý operátor je nejistý. Horký kandidát se do aukce 5G nepøihlásil )
Pøítomnost nového hráèe na tuzemském mobilním trhu by mohla pøispìt k poklesu ceny mobilních dat. Podle døívìjího odhadu vládního zmocnìnce pro technologie a digitalizaci Vladimíra Dzurilly by aukce mohla vést ke sníení ceny neomezených mobilních dat na zhruba 700 korun mìsíènì. Nyní je to obvykle nad 1 000 Kè.