Huawei se snaí pøesvìdèit úøady, e jeho technologie jsou bezpeèné. U se mu to podaøilo v mnoha evropských zemích. V jiných pak upozoròují, e by vyøazení spoleènosti z tendrù jen kvùli pùvodu bylo diskriminaèní.

Huawei øeí nìkolik problémù najednou. U smartphonù nemùe pouívat sluby Googlu a síová divize pøesvìdèuje úøady v Evropì, e jeho technologie nepøinesou kybernetická rizika. Co se mu v nìkolika zemích podaøilo. Nyní se snaí na bezpeènost technologií upozornit i èeské úøady.
Útoky na èínskou spoleènost vedou u delí dobu Spojené státy americké, které mu neumoòují podílet se na telekomunikaèní infrastruktuøe v USA a omezují monosti spolupráce s americkými dodavateli. Co je nejvýraznìjí u Googlu . Ale situace je komplikovanìjí, nìkteré americké firmy se spoleèností Huawei spolupracovat mohou, pøíkladem je Microsoft, jeho software mùe Huawei ve svých noteboocích pouívat.
Huaweii se daøí navzdory sankcím. Vlastní cíle ovem kvùli nim nesplnil |
V kadém pøípadì USA tlaèí na své spojence, co jsou v podstatì vechny zemì Evropské unie i mnohé dalí, aby americké sankce na Huawei aplikovaly také. Jene úøady v mnoha evropských zemích nechtìjí Huawei vyøadit z budování mobilní a telekomunikaèní infrastruktury. Aktuálnì to platí pro Velkou Británii, Nìmecko, Nizozemsko, Norsko, Finsko a védsko.
Napøíklad sousední Rakousko nechce hodnotit bezpeènost Huaweie na vládní úrovni, tudí mu zakazovat úèast na dodávkách infrastruktury, ale oèekává, e odpovìdnost za výbìr dodavatelù mají mít samotní operátoøi.
Legislativa v jednotlivých èlenských zemích EU není v tomto smìru jednotná, proto Evropská komise vydala balíèek doporuèení oznaèený jako EU Toolbox on 5G Cybersecurity . V nìm poaduje, aby jednotlivé èlenské státy zhodnotily rizika a pøijaly opatøení, které zohlední v národní legislativì.
Napojení na èínskou vládu
V pøípadì spoleènosti Huawei je problém v problematice napojení na èínské vládní struktury. To je jedno z kritérií Toolboxu, podle kterého je nutné dodavatele infrastruktury hodnotit. Obavy panují z moného nátlaku na dodavatele ze strany vlády mateøské zemì, co by mohlo pøinést bezpeènostní rizika. To ovem kritizuje maïarský ministr zahranièí Péter Szijjártó, podle kterého je vyøazení úèastníka hospodáøské soutìe podle zemì pùvodu diskriminaèní a takto by se kybernetická bezpeènost øeit nemìla.
Bez Huaweie se výstavba 5G sítí prodraí o miliardy, uvádí studie |
Advokátní kanceláø Toman, Devátý a partneøi vypracovala pro Huawei právní analýzu k implementaci Toolboxu. Autor právní analýzy, advokát Petr Motyèka k tomu øíká: Uvedená kritéria mohou být diskriminaèní, pokud v jejich dùsledku dojde k nezákonnému vylouèení dodavatele bez uvedení dùkazù o jeho konkrétním protiprávním jednání. Mohlo by tak dojít k pokození dodavatele bez toho, aby mìl monost se proti takovému postupu úèinnì bránit.
Huawei dlouhodobì upozoròuje, e je pro nìj kybernetická bezpeènost velmi dùleitá, proto v posledních deseti letech investoval pìt procent pøíjmù do výzkumu a vývoje souvisejícího s touto problematikou.
Vzhledem k rostoucí potøebì vìnovat se tématu kyberbezpeènosti a kybernetické komunikaci nejenom s naimi zákazníky, ale i regulátorem a dalími stranami, také zavádíme pozici Cyber Security Officer, øíká mluvèí Huawei Czech Tomá Kolder a dodává: Náplní práce bude napøíklad vytváøení interních kyberbezpeènostích pøedpisù, øízení procesù, kolení a tréninky interní i externí, komunikaci se zákazníky, regulátory a dalími zúèastnìnými stranami.